Spis treści

Uzależnienie

Coś z zewnątrz całkowicie rządzi twoim życiem? Masz dosyć samotnej walki, wahań między panowaniem nad sobą a brakiem kontroli? Zgłoś się na konsultację i dowiedz się, jak wygląda terapia.

Uzależnienie może przybierać różne postacie:

1.     Uzależnienie od zachowań behawioralnych:

·        Zakupoholizm,

·        Uzależnienie od Internetu,

·        Pracoholizm,

2.     Uzależnienie od jedzenia (zespół kompulsywnego jedzenia),

3.     Uzależnienie od substancji chemicznych takich jak alkohol, narkotyki, leki.

Wokół tematu uzależnień istnieje wiele mylnych stereotypów. W potocznym myśleniu funkcjonuje obraz uzależnionego jako osoby całkowicie pozbawionej kontroli nad sobą i swoim zachowaniem. Myślimy: „pracoholik to osoba, która nie wychodzi z pracy”, „alkoholik całymi dniami stoi pod budką z piwem”, a „ciągły debet na kocie to cecha typowego zakupoholika”. Opisy te są często przykładami zachowań z ostatnich etapów rozwoju uzależnienia, kiedy to, choroba jest już wyraźna i całkowicie przejmuje kontrolę nad życiem danego człowieka. Tymczasem uzależnienie zaczyna się dużo wcześniej, gdy pojawiają się OKRESOWE MOMENTY UTRATY KONTROLI.

Wiele osób uzależnionych, po okresie zapomnienia, wraca do swoich normalnych obowiązków. Nawrót nie zawsze musi wiązać się z trudną sytuacją. Wbrew potocznemu myśleniu występuje on często w sytuacji, gdy teoretycznie wszystko jest już w porządku, a straty spowodowane uzależnieniem są odrobione. U niektórych osób pojawia się wówczas PRZEMOŻNA CHĘĆ sięgnięcia po dany uzależniacz lub powtarzania określonego zachowania. Myśli te różnią się swoim nasileniem: od niewinnych, prawie niezauważalnych po jawne planowanie danej sytuacji.

Osoba uzależniona jest w stanie dobrze funkcjonować, a nawet odnosić sukcesy. Wbrew stereotypom może mieć wysoki status społeczny. Uzależnienie powoli zaczyna jednak powodować szereg STRAT w życiu.

Ze względu na masę mylnych przekonań krążących wokół uzależnień, osoby cierpiące na nie, zbyt późno sięgają po pomoc. Jeżeli opisane wyżej sytuację dotyczą również Ciebie, zapisz się na konsultację, która pomoże Ci określić skalę problemu i dobrać najlepszą drogę poradzenia sobie z nim.

 

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami  i umów na wizytę do specjalisty pod numerem 602 367 951 lub
po prostu zapisz się korzystając z  naszego Kalendarza - umów wizytę.Współuzależnienie

Uzależnienie jest chorobą, która dotyka całą rodzinę. Bliscy oraz małżonkowie osoby uzależnionej dostosowują się do jej nałogowego stylu życia. To wszystko czego osoba uzależniona nieświadomie wyrzeka się i spycha ze swojego życia, przejmują bliscy, co u osób współuzależnionych może  być widoczne pod postacią:

·        NAD-OPIEKUŃCZOŚCI,

·        NAD-ODPOWIEDZIALNOŚCI,

·        NAD-KONTROLI .

Paradoksalnie wszystkie te zachowania mogą zablokować proces zmiany, a nawet pogłębiać złe nawyki i schematy w rodzinie.

Jeśli Twoje życie zaczyna nadmiernie koncentrować się na osobie uzależnionej,  a Ty czujesz, że brak Ci już sił, zdrowia i pomysłów na poradzenie sobie, zapraszamy do skorzystania z pomocy w naszej placówce. Pomożemy Ci zrozumieć obecną sytuację i opracujemy inny plan wyjścia z trudności.

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami  i umów na wizytę do specjalisty pod numerem 602 367 951 lub
po prostu zapisz się korzystając z  naszego Kalendarza - umów wizytę.DDA/DDD

Któryś z twoich rodziców był uzależniony? W twojej rodzinie miały miejsce dysfunkcyjne zachowania? Często nie rozumiesz sam siebie? Zapisz się na spotkanie i sprawdź, jak możesz sobie pomóc.

Skrót DDA (w rozwinięciu Dorosłe Dziecko Alkoholika) odnosi się do osób, wychowywanych w rodzinie, w której jeden lub obydwoje rodziców byli uzależnieni od alkoholu. W przypadku wystąpienia w rodzinie innych dysfunkcji jak brak jednego z rodziców, przemoc, uzależnienia, emigracja, wykorzystanie czy zaburzenia psychiczne któregoś z rodziców, przyjęto skrót DDD (w rozwinięciu Dorosłe Dziecko z Rodziny Dysfunkcyjnej). Dysfunkcja w rodzinie może być również związana z psychicznym opuszczeniem przez rodziców, chłodem emocjonalnym, nadopiekuńczością oraz nadmierną kontrolą.

Osoby wychowane w takich rodzinach mogą borykać się z:

·        Obniżonym poczuciem własnej wartości oraz samokrytyką,

·        Brakiem poczucia bezpieczeństwa,

·        Nieufnością w relacjach z innymi osobami,

·        Nieumiejętnością radzenia sobie ze stresem,

·        Trudnościami w obszarze kobiecość/męskość,

·        Zaburzeniami w sferze seksualnej,

·        Lękiem przed emocjami.

Należy podkreślić, że terminy DDA i DDD nie oznaczają konkretnej choroby czy zaburzenia i w żadnej medycznej klasyfikacji nie znajdziemy opisu ich objawów. Mówimy tu raczej o pewnym syndromie, w którym doświadczenia z przeszłości wpłynęły na osobowość i zachowania danej osoby. Warto potraktować je raczej jako drogowskazy w jakim może pójść praca psychoterapeutyczna.

Jeśli wychowywałeś się w domu z problemem alkoholowy lub inna dysfunkcją i doświadczasz wymienionych wyżej trudności, przyjdź na konsultację. Psycholog lub psychoterapeuta pomoże zdiagnozować twoje trudności i zaproponuje adekwatną formę pomocy.

 

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami  i umów na wizytę do specjalisty pod numerem 602 367 951 lub
po prostu zapisz się korzystając z  naszego Kalendarza - umów wizytę.