Gdy zbliżają się wakacje, wiele osób podejmuje próby zrzucenia zbędnych kilogramów. Zachęcamy do zapoznania się z artykułem o pułapkach, które na nich czyhają. Artykuł zamieszczony na portalu medycznym Znany Lekarz, który możesz znaleźć pod  tym linkiem.

 

 

Unplash (CCO BY 3.0PL)

Terapia Ericksonowska jest modelem pracy psychoterapeutycznej, który odwołuje się do spuścizny Miltona H.Ericksona. Podejście to charakteryzuje się orientacją raczej w kierunku przyszłości niż przeszłości oraz raczej zasobów niż deficytów. Charakterystyczne jest tu podkreślanie pozytywnej, współpracującej i kreatywnej roli nieświadomości.

Problem nadwagi i otyłości rośnie w zastraszającym tempie.

Niestety dolegliwości te niosą za sobą wtórne konsekwencje dla naszego zdrowia fizycznego i psychicznego. Więcej o tym zjawisku można znaleźć na portalu Dietetycy.org.pl. – kliknij link .

Rachel Reiland autorka książki „Uratuj mnie” relacjonuję swój proces zdrowienia z zaburzeń osobowości typu borderline za pomocą psychoterapii, wspomaganej farmakoterapią.

 

Czy objadanie się zawsze można uznać za przejaw łakomstwa?  Wiele osób zastanawia się jak odróżnić zwykle przejedzenie się od zaburzeń odżywiania i  na czym polega zespół kompulsywnego objadania się.

Emocje pełnią różnorodne funkcje w życiu każdego z nas, ale rozumienie ich i korzystanie z tej wewnętrznej mądrości może przysparzać wielu trudności…

Więcej o tej tematyce można znaleźć w wywiadzie, który ukazał się w dziale "Zarządzanie sobą" gazety Infrastruktura: Ludzie Innowacje Technologie  (nr 11–12 (83)/2015 listopad/grudzień 2015):   kliknij link do artykułu

Unplash (CCO BY 3.0PL)

W dzisiejszych czasach promowana jest szczupłość. Widać to choćby w mediach, gdzie pokazywane są kobiety wręcz wychudzone. Wystarczy wziąć do ręki jakąkolwiek gazetę kobiecą. Co ciekawe waga modelek jest nie tylko niższa, niż przeciętnej kobiety, ale też niższa niż ta, którą miały modelki kilkadziesiąt, a nawet jeszcze kilkanaście lat temu.

Bycie rodzicem lub opiekunem małych dzieci to nie lada wyzwanie oraz wspaniała życiowa przygoda. Chcąc sprostać jak najlepiej temu zadaniu rodzice zdają sobie przeróżne pytania dotyczące wychowania swoich pociech. Kiedy najlepiej odstawić dziecko od piersi? Kiedy wrócić do pracy? Kiedy będzie najlepszy moment, alby zatrudnić nianię lub babcie do opieki nad dzieckiem? Kiedy dziecko najlepiej zapisać do żłobka?

Chcę zaprosić Cię w podróż do Krainy Twoich uczuć.  Jednym z narzędzi, które może okazać się  przydatne podczas takiej wędrówki  jest Dzienniczek Samoobserwacji. Technika ta jest bardzo popularna w programach psychoterapii uzależnień.

Aby zająć się dysfunkcją w rodzinie z problemem alkoholowym warto na chwile zatrzymać się przy definicji rodziny. W ujęciu systemowym rodzina to grupa ludzi współzależnych od siebie. Są oni połączeni ze sobą poczuciem historii, więzi emocjonalnej oraz pewnymi strategiami, które maja na celu zaspokajanie potrzeb całej rodziny i każdego z jej członków osobno.   

Istnienie wiele stereotypów związanych z wagą ciała. W pewnych środowiskach osoba z nadwagą postrzegana jest jako zawsze miła, radosna i pełna humoru. Częściej jednak funkcjonuje negatywny stereotyp, który przypisuje jej takie cechy jak: słaba wola, leniwość, brak samokontroli czy niższa inteligencja. Natomiast osoby szczupłe postrzegane są częściej jako szczęśliwe i mądre.

Zdjęcie CCBY Ryan McGuire

Pytanie o to co czujemy jest jednym z najczęściej zadawanych w trakcie terapii. Z jednej strony wydaje się to proste, bo przecież każdy z nas to wie, ale z drugiej wiele osób odkrywa z zaskoczeniem, że nazywanie tych prawdziwych, głębokich uczuć przychodzi im z nie małym trudem.